BUKOVANSKÁ CHALOUPKA

Příroda, kultura nebo folklór.

Každý si přijde na své. Přírodní krásy, pestrá kulturní nabídka nebo jedinečné folklórni akce.

Poznejte to nejlepší z jižní Moravy a regionu Slovácko.

Nespěchejte, kochejte se.

Příroda

Ždánický les (2km) - Přírodní park, kterým prochází řada turistických cest. Na kole nebo pěšky prozkoumejte tajemství hlubokých lesů a přírodních zajímavostí.

Biotop Bohuslavice (2,5km) - Přirozený koupací biotop, kde se nachází koupací vodní plocha o rozměrech 20x25m, dětské brouzdaliště a laguna ve tvaru potoka.

Koupaliště Kyjov (5,5km)- Nově otevřená venkovní část koupaliště "Aqua v parku" Kyjov. Nabízí tři moderní bazény a příjemné brouzdaliště pro malé děti se skluzavkou. Vnitřní část s welness centrem bude zprovozněna v létě 2023.

Chřiby (12km) - Rozmanitá krajina v Buchlovských horách. Vydejte se po značených turistických cestách a poznejte zříceninu hradu Cimburk, hradisko Sv. Klement nebo hrad Buchlov.

Baťův kanál (30km) - Pozoruhodná vodní cesta na jižní Moravě (53km). Proplout můžete Baťův kanál na hausbótu nebo spojit plavbu s cykloturistikou. Na kole vyjeďte jedním směrem a svezte se výletní lodí zpátky.

Moravské Toskánsko

Populární oblast v okolí Kyjova, která je právem přirovnávaná k italskému Toskánsku. 

Je typická svou malebnou krajinou a terénními vlnami, které sem tam protne strom, kaplička nebo různé ostrůvky.

Kouzelná fotogenická místa můžete objevit v obcích jako jsou např. Šardice, Hovorany, Nesovice nebo

Čejkovice. Projeďte se krajinou na kole nebo si udělejte pěší výlet.

Kultura

Zámek Milotice (12km) - Krásný barokní zámek, který nabízí 3 prohlídkové okruhy. K dispozici jsou kostýmové prohlídky, zámecký park, oranžerie, konírna a kavárna.

Hrad Buchlov (33km) - Královský hrad ze 13. stol., národní kulturní památka. Nabízí výběrové okruhy (vyhlídková věž, renesanční a gotické prostory, přírodovědné sbírky aj.).

Zámek Buchlovice (33km) - Kvalitní ukázka moravské barokní architektury (17./18. stol.). K dispozici jsou prohlídkové okruhy, výstava fuchsií a areál zámeckého parku.

Klášter Velehrad (35km) - Cisterciácký klášter na úpatí Chřibů z počátku 13. stol., který spolu s barokní bazilikou tvoří významné poutní místo v České republice.

Zámek Slavkov u Brna (35km) - Mohutný barokní zámek na Moravě, který je známý zejména bitvou tří císařů z roku 1805.

Folklór

Slovácký rok - Nejvýznamnější folklórní festival, který se koná jednou za 4 roky v Kyjově a trvá 4 dny. Nabízí programovou pestrost, ukázku lidových tradic, zvyků, bohatých krojů, písní a mnoho dalších akcí. 

Fašaňk (masopust) - Třídenní svátek, jakož i slavnostní období mezi Vánocemi a postní dobou. Závěr tohoto období je svátkem hodování, součástí bývá obchůzka masek a krojované chasy doprovázená tancem, zpěvem a muzikou. Probíhá v únoru.

Hody - Významné folklórní akce regionu. Typická je pro ně cimbálová muzika, průvod stárků a stárek a krojovaná zábava. Termín hodů připadá nejčastěji na svátek patrona, kterému je zasvěcen místní kostel (v Bukovanech Jan Pavel II. (říjen), v Kyjově Martin (listopad)).

Košt vína a pálenek - Rozsáhlé vinice a ovocné sady v okolí vybízí k ochutnávkám svých plodů. V Bukovanech probíhá tradiční košt slivovice na konci ledna a košt vína na Velikonoční neděli.

Bukovany

V samotných Bukovanech si můžete udělat pěší procházku k hotelu Bukovanský mlýn. Je zde příjemná restaurace a spousta zábavných aktivit pro malé i velké.

 

FOTO EMIL ČELUSTKA